NCV8170BXV150T2G
Mfr.Part #
NCV8170BXV150T2G
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Description
IC REG LIN 1.5V 150MA SOT563-6
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Pitch :
0.5mm
Control Features :
Enable
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
5 Weeks
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
Output Voltage 1 :
1.5V
Series :
Automotive, AEC-Q100
Output Configuration :
Positive
PSRR :
57dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
0.9μA
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
150mA
Published :
Terminal Form :
Flat
Number of Regulators :
1
Height Seated (Max) :
0.6mm
Input Voltage (Min) :
2.2V
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
6
Pbfree Code :
yes
Output Voltage :
1.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
NCV8170BXV150T2G
onsemi NCV8170BXV150T2G
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Introducing the NCV8170BXV150T2G by onsemi, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the demanding requirements of modern electronic devices. With a sleek SOT563-6 package, this IC boasts a precise 1.5V output voltage and a robust 150mA current rating, making it ideal for a wide range of applications in industries such as automotive, industrial, and consumer electronics.
NCV8170BXV150T2G Features
  • Precision voltage regulation at 1.5V
  • Compact SOT563-6 package for space-constrained applications
  • High output current capability of 150mA