NCV59301DS28R4G
Mfr.Part #
NCV59301DS28R4G
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 2.8V 3A D2PAK-5
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage :
2.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q100
Output Voltage 1 :
2.8V
Min Input Voltage :
2.24V
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
300mV
JESD-609 Code :
e3
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Terminal Position :
Single
Base Part Number :
NCV5930
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
5
Max Output Current :
3A
Number of Functions :
1
Number of Pins :
5
Length :
10.24mm
Halogen Free :
Halogen Free
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
Accuracy :
1.5 %
Number of Outputs :
1
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 3A
Height :
4.572mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
9.347mm
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Regulators :
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
13.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Packing Method :
Tape and Reel
Control Features :
Enable, Error Flag
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Datasheets
NCV59301DS28R4G
onsemi NCV59301DS28R4G
NCV59301DS28R4G Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. The PMIC chip has 5 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. The chip has a total of 5 pins on it, each with its own function. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 5 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: NCV5930. Packing the voltage regulator IC is done in a method called TAPE AND REEL. Upon reaching its maximal output current, 3A, it is able to satisfy the operation requirements. The phone is a member of the Automotive, AEC-Q100 Series.
NCV59301DS28R4G Features
300mV dropout voltage