NCV4299CD150R2G
Mfr.Part #
NCV4299CD150R2G
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA 8SOIC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Output Voltage 1 :
5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Output :
150mA
Current - Supply (Max) :
2mA
Number of Terminations :
8
Dropout Voltage1-Nom :
0.26V
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Surface Mount
Dropout Voltage :
260mV
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Tolerance-Max :
2%
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 100mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Pbfree Code :
yes
Control Features :
Reset
Min Current Limit :
250mA
Operating Temperature :
-40°C~150°C
PSRR :
66dB (100Hz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Series :
Automotive, AEC-Q100
Voltage - Input (Max) :
45V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Datasheets
NCV4299CD150R2G
Introducing Voltage Regulators - Linear onsemi NCV4299CD150R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~150°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), NCV4299CD150R2G pinout, NCV4299CD150R2G datasheet PDF, NCV4299CD150R2G amp .Beyond Voltage Regulators - Linear onsemi NCV4299CD150R2G ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NCV4299CD150R2G
Reset Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
NCV4299CD150R2G Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. On the regulater IC chip, there are a total of 8 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~150°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 150mA. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. This model is a part of the Automotive, AEC-Q100 Series and is of high quality.
NCV4299CD150R2G Features
260mV dropout voltage