NCV4274ADS33R4G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCV4274ADS33R4G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK
Stock
974
In Stock :
974
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
PSRR :
60dB (100Hz)
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
D2PAK
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
45mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Current - Quiescent (Iq) :
250μA
Series :
Automotive, AEC-Q100
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage Dropout (Max) :
1.27V @ 250mA
Output Type :
FIXED
Current - Output :
400mA
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Datasheets
NCV4274ADS33R4G
onsemi NCV4274ADS33R4G
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Introducing the cutting-edge NCV4274ADS33R4G linear voltage regulator by onsemi, designed to meet the exacting demands of modern electronic applications. This high-performance IC offers a stable output voltage of 3.3V with a maximum current of 400mA, ensuring reliable power delivery for a wide range of devices and systems. With its compact D2PAK package and robust construction, the NCV4274ADS33R4G is engineered to excel in diverse industrial and commercial environments.
NCV4274ADS33R4G Features
  • Stable output voltage: 3.3V
  • Maximum output current: 400mA