NCV1060BD100R2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCV1060BD100R2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
10-SOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SW MULT TOP 10SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Output Isolation :
Either
Height Seated (Max) :
1.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
1.7W
Series :
Automotive, AEC-Q100
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.4V~9.5V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
1.27mm
Frequency - Switching :
100kHz
Length :
9.9mm
Control Mode :
CURRENT-MODE
Output Voltage :
9V
Topology :
Boost, Buck, Flyback, Forward
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage :
14V
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Number of Terminations :
16
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Internal Switch(s) :
yes
Power (Watts) :
7.2W
Control Features :
Soft Start
Output Current-Max :
0.52A
Number of Functions :
1
Voltage - Breakdown :
670V
Switcher Configuration :
Buck-Boost
Width :
3.9mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Package / Case :
10-SOP (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
NCV1060BD100R2G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCV1060BD100R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Package / Case:10-SOP (0.154, 3.90mm Width), NCV1060BD100R2G pinout, NCV1060BD100R2G datasheet PDF, NCV1060BD100R2G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCV1060BD100R2G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.