NCR200KR-73-1K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCR200KR-73-1K5
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 10% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Working Voltage :
500V
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
2W
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Carbon Film
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Resistance :
1.5kOhm
Lead Length :
33mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Series :
NCR
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Datasheets
NCR200KR-73-1K5
YAGEO NCR200KR-73-1K5
FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, Carbon Film,