NCR-25KT-52-10K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCR-25KT-52-10K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 10% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.55 mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Composition :
Carbon Film
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
NCR
Resistance :
10kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Temperature Coefficient :
0/ -800ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Datasheets
NCR-25KT-52-10K
YAGEO NCR-25KT-52-10K
FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,