NCP803SN438T1
Mfr.Part #
NCP803SN438T1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-3
Product Category :
Supervisors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
yes
Min Reset Threshold Voltage :
4.31V
Reset :
Active Low
Number of Channels :
1
Published :
Length :
2.2mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Nominal Supply Current :
800nA
Supply Voltage :
3.3V
Overvoltage Threshold :
4.45V
Operating Supply Current :
800nA
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
Max Reset Threshold Voltage :
4.45V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Threshold Voltage :
+4.38V
Reset Timeout :
140ms Minimum
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Pins :
3
Number of Functions :
1
Base Part Number :
NCP803
Output :
Open Drain or Open Collector
EAR99
Height :
900μm
Terminal Pitch :
0.95mm
Max Supply Voltage :
5.5V
Supply Current-Max (Isup) :
0.0025mA
Width :
1.35mm
Adjustable Threshold :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Voltages Monitored :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Halogen Free :
Halogen Free
Mount :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
1.2V
Undervoltage Threshold :
4.38V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Number of Terminations :
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
NCP803SN438T1
onsemi NCP803SN438T1
Supervisors onsemi NCP803SN438T1 Overview
NCP803SN438T1 Features
This supervisor IC offers a wide range of features that enhance system reliability and protection. Key features include a low-power operation, a precision monitoring threshold level for 4.38V applications, and an active-low reset output. The device also supports a manual reset input, allowing external triggering of the reset function. Its quick response time ensures that all connected components are promptly reset, minimizing the risk of system errors or failures.