NCP717AMX300TCG
Mfr.Part #
NCP717AMX300TCG
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 4XDFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Outputs :
1
Output Voltage 1 :
3V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Accuracy :
2 %
Dropout Voltage :
170mV
Current - Quiescent (Iq) :
35μA
ROHS3 Compliant
Control Features :
Enable
Voltage Tolerance-Max :
2%
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Number of Pins :
4
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Terminal Finish :
Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
Output Voltage :
3V
Mount :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Published :
Output Type :
FIXED
Max Output Current :
300mA
Lead Free :
Lead Free
Number of Regulators :
1
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 300mA
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 4 days ago)
Min Input Voltage :
1.8V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
4
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Nom :
0.17V
Datasheets
NCP717AMX300TCG
onsemi NCP717AMX300TCG
Enable Fixed 0.65mm PMIC 4 4-XDFN Exposed Pad
NCP717AMX300TCG Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 4-XDFN Exposed Pad case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 4 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C TJ degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. There are 4 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 4 pins are on the chip. There is a way of packing the regulator that is called TAPE AND REEL. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 300mA.
NCP717AMX300TCG Features
170mV dropout voltage