NCP715SQ33T2G
Mfr.Part #
NCP715SQ33T2G
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 3.
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Weight :
19.986414mg
Mount :
Surface Mount
Accuracy :
2 %
Voltage Tolerance-Max :
2%
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 50mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Published :
Number of Terminations :
5
Output Voltage :
3.3V
Current - Quiescent (Iq) :
4.2μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
PSRR :
60dB (100kHz)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current - Output :
50mA
Output Configuration :
Positive
Pbfree Code :
yes
Length :
2mm
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage1-Nom :
0.23V
Voltage - Input (Max) :
24V
Pin Count :
5
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Dropout Voltage :
230mV
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Number of Pins :
Lead Free :
Lead Free
Input Voltage Absolute-Max :
24V
Min Input Voltage :
4.3V
Output Voltage 1 :
3.3V
Number of Functions :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Max Output Current :
200mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Current - Supply (Max) :
5.8μA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
NCP715SQ33T2G
Fairchild Semiconductor NCP715SQ33T2G
Fixed PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
NCP715SQ33T2G Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C TJ degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 50mA. As you can see, the regulator IC has a total of 5 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 5 pins may be available. There is a TR way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 200mA for this regulator to meet the operational requirements.
NCP715SQ33T2G Features
230mV dropout voltage