NCP715SQ12T2G
Mfr.Part #
NCP715SQ12T2G
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 1.2V 50MA SC88A
Voltage Regulators - Linear
Mount :
ROHS3 Compliant
Voltage Tolerance-Max :
3%
Pin Count :
5
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Length :
2mm
Input Voltage Absolute-Max :
24V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
yes
Max Output Current :
200mA
Number of Functions :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
5
Min Input Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
1.2V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Packing Method :
TR
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Accuracy :
2 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Current - Output :
50mA
Factory Lead Time :
38 Weeks
Published :
PSRR :
60dB (100kHz)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
24V
Output Voltage 1 :
1.2V
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Number of Regulators :
1
Number of Outputs :
Output Configuration :
Positive
Number of Pins :
Datasheets
NCP715SQ12T2G
onsemi NCP715SQ12T2G
Fixed PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
NCP715SQ12T2G Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C TJ degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 50mA. There are 5 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. A 5-pin is present on the chip. A packing method for the IC regulator is TR, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 200mA is required to meet the operation requirements.