NCP707AMX250TCG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP707AMX250TCG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 4XDFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Quiescent (Iq) :
35μA
Radiation Hardening :
No
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.225V @ 200mA
Min Current Limit :
250mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Finish :
Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
Dropout Voltage1-Nom :
0.135V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
Terminal Pitch :
0.65mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Min Input Voltage :
1.8V
Quiescent Current :
35μA
Accuracy :
2 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
135mV
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Output Current :
200mA
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 day ago)
Number of Pins :
4
Output Voltage 1 :
2.5V
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Functions :
Control Features :
Enable
Datasheets
NCP707AMX250TCG
onsemi NCP707AMX250TCG
Enable Fixed 0.65mm PMIC 4-XDFN Exposed Pad
NCP707AMX250TCG Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 4-XDFN Exposed Pad case contains the Liner IC. In total, there are 4 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 4-pin is present on the chip. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 200mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 35μA Quiescent Current state.
NCP707AMX250TCG Features
135mV dropout voltage