NCP693HMN25TCG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP693HMN25TCG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6UDFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Current - Output :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max) :
1.1V @ 1A
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Enable
PSRR :
70dB (1kHz)
Number of Regulators :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Supplier Device Package :
6-UDFN (1.8x2)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
NCP693HMN25TCG
onsemi NCP693HMN25TCG
[Voltage Regulators - Linear onsemi NCP693HMN25TCG] Overview
Introducing the NCP693HMN25TCG, a top-tier linear voltage regulator meticulously crafted by onsemi to meet the exacting demands of modern electronic devices. This miniature yet mighty 6UDFN package houses a powerhouse regulator capable of delivering a stable 2.5V output at currents up to 1A, ensuring optimal performance and reliability across diverse applications.
NCP693HMN25TCG Features
  • Robust linear voltage regulation
  • Output voltage of 2.5V
  • Maximum output current of 1A