NCP663SQ25T1G
Mfr.Part #
NCP663SQ25T1G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SC82AB
4
Input Voltage (Min) :
3.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current - Output :
100mA
Dropout Voltage :
300mV
Output Voltage Accuracy :
2 %
Number of Pins :
Output Voltage 1 :
2.5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Output Voltage :
2.5V
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Base Part Number :
NCP663
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 100mA
Accuracy :
2 %
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Length :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
NCP663SQ25T1G
onsemi NCP663SQ25T1G
[Voltage Regulators - Linear] onsemi NCP663SQ25T1G Overview
Introducing the NCP663SQ25T1G, a linear voltage regulator meticulously crafted by onsemi to meet the demands of precision electronics. Engineered with the utmost attention to detail, this IC regulator delivers a stable 2.5V output with a current handling capacity of 100mA, ensuring optimal performance for your critical applications.
NCP663SQ25T1G Features
  • Stable 2.5V Output
  • Current Handling Capacity: 100mA