NCP663SQ18T1G
Mfr.Part #
NCP663SQ18T1G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC82AB
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 100mA
Tape and Reel
Max Output Current :
100mA
Factory Lead Time :
2 Weeks
Dropout Voltage :
500mV
Min Output Voltage :
1.8V
Base Part Number :
NCP663
Length :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Input Voltage :
2.8V
Dropout Voltage1-Nom :
0.5V
Voltage - Input (Max) :
6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Voltage 1 :
1.8V
Number of Pins :
Accuracy :
2 %
Output Voltage Accuracy :
2 %
Output Voltage :
1.8V
Datasheets
NCP663SQ18T1G
onsemi NCP663SQ18T1G
Fixed NCP663 PMIC 4 SC-82A, SOT-343
NCP663SQ18T1G Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-82A, SOT-343 cases, it is packaged. This gadget has 4 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. 4 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 4 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number NCP663 as its basic part number. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 100mA. It operates in the 6μA Quiescent Current state.
NCP663SQ18T1G Features
500mV dropout voltage