NCP662SQ33T1
Mfr.Part #
NCP662SQ33T1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC82AB
Factory Lead Time :
2 Weeks
Length :
2.2mm
Radiation Hardening :
No
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
6V
Accuracy :
2 %
Output Voltage :
3.3V
Width :
1.35mm
Output Voltage 1 :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Input Bias Current :
2µA
Dropout Voltage1-Nom :
0.23V
Max Output Current :
600mA
Pin Count :
Height :
1mm
Output Voltage Accuracy :
2 %
Voltage Dropout (Max) :
0.42V @ 100mA
Base Part Number :
NCP662
Surface Mount
Voltage Tolerance-Max :
4%
Current - Output :
100mA
Terminal Position :
Dual
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Dropout Voltage :
230mV
Datasheets
NCP662SQ33T1
onsemi NCP662SQ33T1
[Voltage Regulators - Linear] onsemi NCP662SQ33T1 Overview
Featuring a compact SC82AB package, this regulator effortlessly delivers a stable output voltage of 3.3V with a current capacity of 100mA, ensuring consistent power distribution even in demanding environments. Whether you're embarking on a new project or upgrading existing systems, the NCP662SQ33T1 stands as a beacon of excellence, empowering your designs with unparalleled performance and durability.
NCP662SQ33T1 Features
  • Stable output voltage: 3.3V
  • Maximum current capacity: 100mA