NCP662SQ18T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP662SQ18T1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC82AB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Factory Lead Time :
2 Weeks
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Terminations :
4
Package / Case :
SC-82A, SOT-343
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Outputs :
1
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators :
1
Control Features :
Enable
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
100mA
Output Voltage :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Form :
Gull wing
Halogen Free :
Halogen Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
NCP662
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Output Configuration :
Positive
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Functions :
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Accuracy :
2 %
Input Bias Current :
2µA
Number of Pins :
4
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Quiescent Current :
6µA
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 100mA
ECCN Code :
EAR99
Length :
2mm
Dropout Voltage :
500mV
Output Voltage Accuracy :
2 %
Pin Count :
Output Type :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage 1 :
1.8V
Input Voltage (Min) :
2.8V
Datasheets
NCP662SQ18T1
onsemi NCP662SQ18T1
Enable Fixed NCP662 PMIC 4 SC-82A, SOT-343
NCP662SQ18T1G Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a SC-82A, SOT-343 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 4 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 100mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 4. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 4-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number NCP662. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. It operates in the 6μA Quiescent Current state.
NCP662SQ18T1G Features
500mV dropout voltage