NCP612SQ18T2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP612SQ18T2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC88A
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Halogen Free :
Halogen Free
Radiation Hardening :
No
Output Configuration :
Positive
Output Voltage 1 :
1.8V
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
NCP612
Contact Plating :
Tin
Published :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
2 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Number of Functions :
1
Packing Method :
Tape and Reel
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Min Input Voltage :
0V
Dropout Voltage :
420mV
Control Features :
Enable
Current - Output :
100mA
Pbfree Code :
yes
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Voltage Dropout (Max) :
0.56V @ 100mA
Mount :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Dropout Voltage1-Nom :
0.42V
Height :
1mm
Accuracy :
2 %
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage Accuracy :
2 %
Number of Terminations :
5
Number of Pins :
5
Voltage Tolerance-Max :
4%
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.2mm
Output Voltage :
1.8V
Width :
1.35mm
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
200mA
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Number of Regulators :
Voltage - Input (Max) :
6V
Quiescent Current :
90μA
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
NCP612SQ18T2G
onsemi NCP612SQ18T2G
Voltage Regulators - Linear onsemi NCP612SQ18T2G Overview
Introducing the Voltage Regulators - Linear onsemi NCP612SQ18T2G, a state-of-the-art linear voltage regulator designed for precision voltage control in compact applications. Manufactured by onsemi, this regulator is engineered to deliver a fixed output of 1.8V with an output current up to 100 mA, housed in a small SC88A package. Its high efficiency and low dropout performance make it ideal for battery-operated devices where extended battery life is critical. The NCP612SQ18T2G stands out in the market for its robust design, ensuring reliable performance across a variety of applications.