NCP4682DSQ15T1G
Mfr.Part #
NCP4682DSQ15T1G
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SC82AB
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage1-Nom :
0.53V
Number of Terminations :
4
Accuracy :
0.8 %
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Type :
FIXED
Dropout Voltage :
530mV
Height :
1mm
Voltage - Input (Max) :
5.25V
Number of Pins :
4
Control Features :
Enable
Pin Count :
Output Voltage 1 :
1.5V
Base Part Number :
NCP4682
Package / Case :
SC-82A, SOT-343
Length :
2.2mm
Number of Regulators :
1
Output Voltage :
1.5V
PSRR :
30dB (1kHz)
Voltage Tolerance-Max :
2%
Packing Method :
Tape and Reel
Halogen Free :
Halogen Free
Protection Features :
Over Current
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 15 hours ago)
Voltage Dropout (Max) :
0.8V @ 150mA
Max Output Current :
150mA
Output Voltage Accuracy :
0.8 %
Width :
1.35mm
yes
Quiescent Current :
1.5μA
Power Dissipation :
380mW
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Max Power Dissipation :
380mW
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Min Input Voltage :
1.7V
Number of Outputs :
Datasheets
NCP4682DSQ15T1G
onsemi NCP4682DSQ15T1G
Enable Fixed NCP4682 PMIC 4 SC-82A, SOT-343
NCP4682DSQ15T1G Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a SC-82A, SOT-343 package. There are 4 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. IC voltage regulator has a sum of 4 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 4. FYI, the basic part number for this IC regulator is NCP4682. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL. It works in 150mA output current at mostIt operates in the 1.5μA Quiescent Current state.
NCP4682DSQ15T1G Features
530mV dropout voltage