NCP4671DMX13TCG
Mfr.Part #
NCP4671DMX13TCG
Package / Case
6-XFDFN
Description
IC REG LINEAR 1.3V 400MA 6XDFN
PSRR :
80dB ~ 50dB (1kHz)
Package / Case :
6-XFDFN
Protection Features :
Over Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Input (Max) :
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V
Current - Quiescent (Iq) :
40μA
Voltage Dropout (Max) :
0.26V @ 400mA
Current - Output :
400mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supplier Device Package :
6-XDFN (1.2x1.2)
Datasheets
NCP4671DMX13TCG
onsemi NCP4671DMX13TCG
Enable Fixed PMIC 6-XFDFN
NCP4671DMX13TCG Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 6-XFDFN case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 400mA.