NCP4641H033T1G
Mfr.Part #
NCP4641H033T1G
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 3.3V 120MA SOT89-5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
27dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) :
36V
Package / Case :
SOT-89-5/6
Output Type :
FIXED
Current - Output :
120mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Supplier Device Package :
SOT-89-5
Current - Quiescent (Iq) :
20μA
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 20mA
Datasheets
NCP4641H033T1G
onsemi NCP4641H033T1G
Enable Fixed PMIC SOT-89-5/6
NCP4641H033T1G Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SOT-89-5/6 case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~150°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 120mA from this regulator IC.