NCP4624DSQ12T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP4624DSQ12T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SC88A
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current, Reverse Polarity
Voltage Dropout (Max) :
2.59V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) :
3.7μA
Voltage - Input (Max) :
11V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
PSRR :
27dB (1kHz)
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Number of Regulators :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
NCP4624DSQ12T1G
onsemi NCP4624DSQ12T1G
Enable Fixed PMIC 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
NCP4624DSQ12T1G Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 150mA.