NCP4624DSN33T1G
Mfr.Part #
NCP4624DSN33T1G
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Stock
128
In Stock :
128
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
18dB (1kHz)
Number of Pins :
5
Max Power Dissipation :
420mW
Protection Features :
Over Current, Reverse Polarity
Control Features :
Enable
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation :
420mW
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Voltage 1 :
3.3V
Pin Count :
5
Length :
2.9mm
Accuracy :
2 %
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage :
3.3V
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Base Part Number :
NCP4624
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Max Output Current :
150mA
Min Input Voltage :
2.5V
Dropout Voltage :
610mV
Published :
2006
Factory Lead Time :
10 Weeks
Quiescent Current :
2µA
Terminal Form :
Gull wing
Current - Quiescent (Iq) :
3.7μA
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Nominal Output Voltage :
3.3V
Output Voltage Accuracy :
2 %
Voltage Dropout (Max) :
1.05V @ 150mA
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
11V
Datasheets
NCP4624DSN33T1G
onsemi NCP4624DSN33T1G
Voltage Regulators - Linear onsemi NCP4624DSN33T1G Overview
NCP4624DSN33T1G Features
  • Integrated linear voltage regulator
  • Output voltage: 3.3V
  • Maximum output current: 150mA