NCP4623HMX045TCG
Mfr.Part #
NCP4623HMX045TCG
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 4.5V 150MA 6XDFN
Voltage Regulators - Linear
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Input (Max) :
24V
EAR99
Output Voltage :
4.5V
Pbfree Code :
yes
Min Input Voltage :
2V
Pin Count :
6
Number of Pins :
6
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Quiescent Current :
10μA
Package / Case :
6-XFDFN Exposed Pad
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Height Seated (Max) :
0.4mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
10μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Accuracy :
2 %
Output Type :
FIXED
Max Output Current :
150mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Voltage 1 :
4.5V
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage :
200mV
Reference Voltage :
26.3V
PSRR :
35dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 20mA
Terminal Form :
NO LEAD
Max Power Dissipation :
640mW