NCP4589DSQ12T1G
Mfr.Part #
NCP4589DSQ12T1G
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SC88A
Voltage - Input (Max) :
5.25V
Control Features :
Enable
Current - Quiescent (Iq) :
4μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positive
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Current - Output :
300mA
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 300mA
PSRR :
70dB (1kHz)
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheets
NCP4589DSQ12T1G
onsemi NCP4589DSQ12T1G
[Voltage Regulators - Linear] Overview
欢迎您了解onsemi的NCP4589DSQ12T1G集成电路产品!这款IC REG LINEAR 1.2V 300MA SC88A是一款高性能的线性电压调节器,专为满足各种电源管理需求而设计。通过稳定的电压输出和高达300mA的电流能力,它确保了系统中关键电子设备的可靠运行。无论是工业控制系统、通信设备还是便携式电子产品,这款调节器都能发挥出色的性能,满足您的需求。
NCP4589DSQ12T1G Features
  • 稳定的1.2V输出电压