NCP4586DSQ12T1G
Mfr.Part #
NCP4586DSQ12T1G
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SC82AB
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Current - Quiescent (Iq) :
58μA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
SC-82AB
Package / Case :
SC-82A, SOT-343
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Dropout (Max) :
1V @ 150mA
Current - Output :
150mA
PSRR :
80dB (1kHz)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
NCP4586DSQ12T1G
onsemi NCP4586DSQ12T1G
[Voltage Regulators - Linear onsemi NCP4586DSQ12T1G] Overview
This high-quality integrated circuit, the NCP4586DSQ12T1G from onsemi, is a linear voltage regulator designed to deliver a stable output voltage of 1.2V with a current rating of 150mA. Encapsulated in the SC82AB package, this regulator ensures efficient power management and reliable performance in various electronic applications.
NCP4586DSQ12T1G Features
  • Linear voltage regulation
  • Output voltage: 1.2V
  • Output current: 150mA