NCP4586DSN50T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP4586DSN50T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
NCP4586 - LDO REGULATOR, 150 MA,
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
5
Protection Features :
Over Current
Min Input Voltage :
1.7V
Halogen Free :
Halogen Free
Radiation Hardening :
No
Control Features :
Enable
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
11 Weeks
Output Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Output Current :
150mA
Power Dissipation :
420mW
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage Accuracy :
1 %
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
420mW
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 150mA
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
Dual
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Quiescent Current :
58μA
PSRR :
80dB (1kHz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Number of Pins :
5
Published :
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
Dropout Voltage :
240mV
Length :
2.9mm
Number of Terminations :
Pbfree Code :
yes
Output Voltage 1 :
5V
Accuracy :
1 %
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
80dB
Base Part Number :
NCP4586
Datasheets
NCP4586DSN50T1G
onsemi NCP4586DSN50T1G
[Voltage Regulators - Linear] Overview
NCP4586DSN50T1G Features
  • 150mA输出电流
  • 低静态电流:仅20μA
  • 宽输入电压范围:2.5V至16V
  • 低压差:仅50mV