NCP4586DMU15TCG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP4586DMU15TCG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 4UDFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
80dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.81V @ 150mA
Lifecycle Status :
LIFETIME (Last Updated: 4 days ago)
Max Power Dissipation :
400mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Accuracy :
1 %
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage :
540mV
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
550μm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
4
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Input Voltage :
1.7V
Terminal Pitch :
0.65mm
Published :
Width :
1mm
Quiescent Current :
58μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Output Current :
150mA
Output Voltage :
1.5V
Control Features :
Enable
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Min Output Voltage :
1.5V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
4
Output Type :
FIXED
Halogen Free :
Halogen Free
ECCN Code :
EAR99
Protection Features :
Over Current
Number of Regulators :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
Base Part Number :
NCP4586
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Voltage 1 :
1.5V
Datasheets
NCP4586DMU15TCG
onsemi NCP4586DMU15TCG
Enable Fixed 0.65mm NCP4586 PMIC 4 4-UDFN Exposed Pad
NCP4586DMU15TCG Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 4-UDFN Exposed Pad case contains the Liner IC. In total, there are 4 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. There are 4 pins in total on this board. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 4-pin is present on the chip. It is NCP4586 for this voltage regulator IC, just for your information. A maximum output current of 150mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 58μA Quiescent Current state.
NCP4586DMU15TCG Features
540mV dropout voltage