NCP2860DM277R2G
Mfr.Part #
NCP2860DM277R2G
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.77V 300MA MICRO8
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
8
Current - Output :
300mA
Length :
3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3mm
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Output Voltage1-Max :
2.84V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.77V
Output Voltage 1 :
2.77V
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 300mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
Package / Case :
Output Configuration :
Positive
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Regulators :
ROHS3 Compliant
Current - Quiescent (Iq) :
700µA
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Min :
2.7V
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Input (Max) :
6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Control Features :
Enable, Fault Output
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Number of Terminations :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
PSRR :
60dB (1kHz)
Datasheets
NCP2860DM277R2G
Introducing Voltage Regulators - Linear onsemi NCP2860DM277R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, NCP2860DM277R2G pinout, NCP2860DM277R2G datasheet PDF, NCP2860DM277R2G amp .Beyond Voltage Regulators - Linear onsemi NCP2860DM277R2G ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NCP2860DM277R2G
Enable, Fault Output Fixed 0.65mm PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
NCP2860DM277R2G Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. There are 8 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -25°C~85°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 300mA. IC voltage regulator has a sum of 8 pins.