NC7SZ125P5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC7SZ125P5
Manufacturer
onsemi
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V SC70-5
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Max Power Dissipation :
150mW
Logic Function :
Buffer, Inverting
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
7SZ125
Number of Bits per Element :
1
Contact Plating :
Tin
Number of Channels :
1
Published :
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Input Lines :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Inputs :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Low Level Output Current :
32mA
Number of Pins :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
High Level Output Current :
-32mA
Number of Outputs :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Elements :
Height :
1.1mm
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
Non-Inverting
Quiescent Current :
2µA
Propagation Delay :
5 ns
Ambient Temperature Range High :
85°C
Number of Output Lines :
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Number of Bits :
Min Supply Voltage :
1.65V
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
7SZ
Turn On Delay Time :
15.6 ns
Output Type :
3-STATE
Number of Circuits :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
NC7SZ125P5
onsemi NC7SZ125P5
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi NC7SZ125P5 Overview
Designed to operate at a voltage of up to 5.5V, the NC7SZ125P5 is housed in a compact SC705 package, making it ideal for space-constrained applications where size and performance are paramount.
NC7SZ125P5 Features
  • Non-inverting buffer functionality
  • Operates at voltage up to 5.5V