NC16A1800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC16A1800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.295 7.50mm
Termination Style :
Solder
Voltage - UL :
300V
Contact Material :
Copper
Series :
NC
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Contact Mating Finish :
Tin
Current - UL :
8A
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
16
Header Orientation :
Vertical
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Gray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Height :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
NC16A1800000G
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) NC Thermoplastic Tin Copper
NC16A1800000G Overview
NC16A1800000G Features
NC series
NC16A1800000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
NC16A1800000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM