NBN40-L3M-A2-C3-V1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NBN40-L3M-A2-C3-V1
Manufacturer
Pepperl+Fuchs
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE SEN 40MM PNP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Pepperl+Fuchs
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Voltage - Supply :
10V~30V
Package / Case :
Module
Material - Body :
Zinc Die-Cast
Termination Style :
Connector
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67
Sensing Distance :
1.575 (40mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
2 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Indicator :
LED
Shielding :
Unshielded
Output Type :
PNP-NC/NO, 4-Wire
Sensor Type :
Inductive
Pepperl+Fuchs NBN40-L3M-A2-C3-V1
10V~30V Inductive Module Zinc Die-Cast Connector Module
NBN40-L3M-A2-C3-V1 Overview
NBN40-L3M-A2-C3-V1 Features
Operating Temperature: -25°C~85°C
Sensing Distance: 1.575 (40mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
NBN40-L3M-A2-C3-V1 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc.
NBN40-L3M-A2-C3-V1 Proximity Sensors applications.
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    M-12 BLIND PLUG
    CONN T-ADPT 5P-5/5P F-F/M INLINE
    CONN PLUG FMALE 4POS GOLD IDC
    CONN PLUG FMALE 3POS GOLD SCREW
    CONN PLUG FMALE 4POS GOLD IDC
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD