NBC-10-472
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NBC-10-472
Manufacturer
Cosel
Description
LINE FILTER 250VDC/VAC 10A CHAS
Stock
68
In Stock :
68
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Power Line Filter Modules
Depth :
53mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Configuration :
Two Stage
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
10A
Length :
92mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Pbfree Code :
yes
Approval Agency :
cURus, VDE
Termination Style :
Terminal Block
Series :
NBC
High Pot :
2500 V
Mount :
DIN Rail, Panel
Height :
43mm
Physical Dimension :
L92.0XB53.0XH41.0 (mm)/L3.622XB2.087XH1.614 (inch)
Leakage Current :
500μA
Voltage - Rated AC :
250V
Termination :
Screw
Frequency :
1MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Type :
Single Phase
Max Current Rating :
10A
Capacitance :
4.7nF
Packaging :
Box
Published :
2008
Datasheets
NBC-10-472
Cosel NBC-10-472
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH