NB1670830000G
Mfr.Part #
NB1670830000G
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.197 5.00mm
Feature :
Mating Flange
Current - UL :
8A
Bulk
Insulation Height :
0.563 14.30mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - UL :
300V
Positions Per Level :
16
Number of Positions :
16
Datasheets
NB1670830000G
Bulk 0.197 5.00mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Male Pins NB Thermoplastic Tin Brass
NB1670830000G Overview
NB1670830000G Features
NB series
NB1670830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
NB1670830000G Terminal Blocks applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM