NB14A0820000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NB14A0820000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
8-9mm
Pitch :
0.295 7.50mm
Plug Wire Entry :
180°
Number of Positions :
14
Contact Material :
Brass
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Type :
Plug, Male Pins
Housing Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Levels :
1
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - AWG :
12-28 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Color :
Gray
Series :
NB
Insulation Height :
0.563 14.30mm
Current - UL :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
NB14A0820000G
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Male Pins NB Thermoplastic Tin Brass
NB14A0820000G Overview
NB14A0820000G Features
NB series
NB14A0820000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
NB14A0820000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM