NB0670830000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NB0670830000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Gray
Feature :
Mating Flange
Series :
NB
Pitch :
0.197 5.00mm
Current - UL :
8A
Number of Levels :
1
Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Mating Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Plug Wire Entry :
180°
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Insulation Height :
0.563 14.30mm
Wire Gauge or Range - AWG :
12-28 AWG
Voltage - UL :
300V
Wire Strip Length :
8-9mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
NB0670830000G
Bulk 0.197 5.00mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Male Pins NB Thermoplastic Tin Brass
NB0670830000G Overview
NB0670830000G Features
NB series
NB0670830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
NB0670830000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM