N87C51FC-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N87C51FC-24
Manufacturer
Rochester Electronics
Description
IC MCU 8BIT
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Rochester Electronics
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
N87C51
Bit Size :
8
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Technology :
CMOS
Address Bus Width :
16
Has ADC :
No
DMA Channels :
No
JESD-30 Code :
S-PQCC-J44
Package :
Bulk
ROM Programmability :
OTPROM
Number of Terminals :
44
Package Shape :
Square
Number of I/O Lines :
32
Rochester Electronics LLC
Speed :
24 MHz
Seated Height-Max :
4.57 mm
Product Status :
Active
Length :
16.5862 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Series :
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
J BEND
DAC Channels :
External Data Bus Width :
8
Width :
16.5862 mm
PWM Channels :
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
1.27 mm