N74F821D,602
Mfr.Part #
N74F821D,602
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 10BIT 24SO
Product Category :
Flip Flops
Additional Feature :
POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION
Number of Ports :
2
JESD-609 Code :
e4
Output Characteristics :
3-STATE
Load Capacitance :
50pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
24
Prop. Delay@Nom-Sup :
9.5 ns
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Current - Quiescent (Iq) :
105mA
Series :
74F
Power Supplies :
5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G24
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Output Polarity :
TRUE
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Propagation Delay (tpd) :
9.5 ns
ROHS3 Compliant
Clock Frequency :
180MHz
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Number of Elements :
1
Type :
D-Type
Output Type :
Tri-State, Non-Inverted
Base Part Number :
74F821
Surface Mount :
yes
Max I(ol) :
0.064 A
Function :
Standard
Current - Output High, Low :
24mA 64mA
Width :
7.5mm
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
8.5ns @ 5V, 50pF
Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Bits per Element :
10
Height Seated (Max) :
2.65mm
Packaging :
Tube
Datasheets
N74F821D,602
Introducing Flip Flops NXP Semiconductors N74F821D,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:24, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Type:D-Type, Base Part Number:74F821, N74F821D,602 pinout, N74F821D,602 datasheet PDF, N74F821D,602 amp .Beyond Flip Flops NXP Semiconductors N74F821D,602 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.