N74F573N,602
Mfr.Part #
N74F573N,602
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC TRANSP LATCH OCTAL 3ST 20DIP
Product Category :
Latches
Series :
74F
Published :
Independent Circuits :
1
Output Type :
Tri-State
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
20
Additional Feature :
BROADSIDE VERSION OF 373; POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION
Number of Ports :
2
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Length :
26.73mm
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Base Part Number :
74F573
Load Capacitance :
50pF
Logic Type :
D-Type Transparent Latch
Width :
7.62mm
Output Polarity :
TRUE
Output Characteristics :
3-STATE
Number of Bits :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height Seated (Max) :
4.2mm
Mounting Type :
Through Hole
Family :
F/FAST
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max I(ol) :
0.024 A
JESD-609 Code :
e4
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
R-PDIP-T20
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Functions :
1
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
20
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supply Current-Max (ICC) :
50mA
Circuit :
8:8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Delay Time - Propagation :
3.5ns
Datasheets
N74F573N,602
Introducing Latches NXP Semiconductors N74F573N,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:74F573, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C, Circuit:8:8, N74F573N,602 pinout, N74F573N,602 datasheet PDF, N74F573N,602 amp .Beyond Latches NXP Semiconductors N74F573N,602 ,we also offer 74HC573BQ,115, 74HCT373D,653, 74HCT373D,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.