N74F374N,602
Mfr.Part #
N74F374N,602
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20DIP
Stock
720
In Stock :
720
Product Category :
Flip Flops
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Function :
Standard
Supplier Device Package :
20-DIP
Packaging :
Tube
Number of Bits per Element :
8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Elements :
1
Series :
74F
Current - Quiescent (Iq) :
86mA
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Type :
D-Type
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Output Type :
Tri-State, Non-Inverted
Mounting Type :
Through Hole
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
7.5ns @ 5V, 50pF
Clock Frequency :
165MHz
Datasheets
N74F374N,602
Introducing Flip Flops NXP Semiconductors N74F374N,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Type:D-Type, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, N74F374N,602 pinout, N74F374N,602 datasheet PDF, N74F374N,602 amp .Beyond Flip Flops NXP Semiconductors N74F374N,602 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.