N74F374DB,118
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N74F374DB,118
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Flip Flops
Output Polarity :
TRUE
Terminal Position :
Dual
Width :
5.3mm
Number of Bits per Element :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Power Supplies :
5V
Number of Elements :
1
Series :
74F
Packing Method :
Tape and Reel
Max I(ol) :
0.024 A
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Clock Frequency :
165MHz
Number of Ports :
2
Length :
7.2mm
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
5V
Current - Quiescent (Iq) :
86mA
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Base Part Number :
74F374
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
7.5ns @ 5V, 50pF
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Function :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2mm
Output Type :
Tri-State, Non-Inverted
Type :
D-Type
Family :
F/FAST
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Datasheets
N74F374DB,118
Introducing Flip Flops NXP Semiconductors N74F374DB,118 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:74F374, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Type:D-Type, N74F374DB,118 pinout, N74F374DB,118 datasheet PDF, N74F374DB,118 amp .Beyond Flip Flops NXP Semiconductors N74F374DB,118 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.