N74F280BN,602
Mfr.Part #
N74F280BN,602
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC PARITY GEN/CHKER 9-BIT 14DIP
Product Category :
Parity Generators and Checkers
Power Supplies :
5V
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Output Polarity :
Complementary
Terminal Position :
Dual
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
19.025mm
Load Capacitance :
50pF
JESD-609 Code :
e4
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Bits :
9
Logic Type :
Parity Generator/Checker
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Base Part Number :
74F280
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Circuits :
9-Bit
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Supply Voltage :
5V
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
14
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Pin Count :
14
Terminal Pitch :
2.54mm
Propagation Delay (tpd) :
11.1 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Additional Feature :
ODD/EVEN PARITY GENERATOR
Family :
F/FAST
Series :
74F
Width :
7.62mm
Height Seated (Max) :
4.2mm
Packaging :
Tube
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Mounting Type :
Through Hole
Power Supply Current-Max (ICC) :
35mA
Datasheets
N74F280BN,602
Introducing Parity Generators and Checkers NXP Semiconductors N74F280BN,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74F280, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, N74F280BN,602 pinout, N74F280BN,602 datasheet PDF, N74F280BN,602 amp .Beyond Parity Generators and Checkers NXP Semiconductors N74F280BN,602 ,we also offer QS74FCT280BTS1, QS74FCT1280TS0, QS74FCT1280TQ, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.