N74F269D,623
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N74F269D,623
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC COUNTER 8BIT BINARY 24SOIC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Counters, Dividers
Power Supplies :
5V
Width :
7.5mm
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-30 Code :
R-PDSO-G24
Pin Count :
24
Number of Terminations :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
74F269
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Load/Preset Input :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
74F
Count Rate :
115MHz
Direction :
Up, Down
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Additional Feature :
TCO OUTPUT
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max I(ol) :
0.02 A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Height Seated (Max) :
2.65mm
Mode of Operation :
SYNCHRONOUS
Load Capacitance :
50pF
JESD-609 Code :
e4
Number of Bits per Element :
8
Family :
F/FAST
Logic Type :
BINARY COUNTER
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
Supply Voltage :
5V
Datasheets
N74F269D,623
Introducing Counters, Dividers NXP Semiconductors N74F269D,623 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:24, Base Part Number:74F269, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), N74F269D,623 pinout, N74F269D,623 datasheet PDF, N74F269D,623 amp .Beyond Counters, Dividers NXP Semiconductors N74F269D,623 ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.