N74F257AN,602
Mfr.Part #
N74F257AN,602
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16DIP
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
4.2mm
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Family :
F/FAST
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
Type :
Multiplexer
Pin Count :
16
Power Supply Current-Max (ICC) :
22mA
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage Supply Source :
Single Supply
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Load Capacitance :
50pF
Number of Outputs :
1
Width :
7.62mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Polarity :
TRUE
Supply Voltage :
5V
Max I(ol) :
0.024 A
Base Part Number :
74F257
Series :
74F
Number of Terminations :
16
Output Characteristics :
3-STATE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Circuit :
4 x 2:1
Number of Inputs :
2
Independent Circuits :
1
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Propagation Delay (tpd) :
8 ns
Number of Functions :
4
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Datasheets
N74F257AN,602
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F257AN,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Type:Multiplexer, Base Part Number:74F257, Number of Terminations:16, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C, Circuit:4 x 2:1, N74F257AN,602 pinout, N74F257AN,602 datasheet PDF, N74F257AN,602 amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F257AN,602 ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.