N74F244DB,118
Mfr.Part #
N74F244DB,118
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SSOP
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Elements :
2
Output Polarity :
TRUE
Series :
74F
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Width :
5.3mm
Current - Output High, Low :
15mA 64mA
Power Supply Current-Max (ICC) :
90mA
Number of Ports :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Bits per Element :
4
Surface Mount :
yes
Published :
Control Type :
ENABLE LOW
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
Tape and Reel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Power Supplies :
5V
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Terminations :
20
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Propagation Delay (tpd) :
6.5 ns
Base Part Number :
74F244
Prop. Delay@Nom-Sup :
6.5 ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Output Type :
3-STATE
Family :
F/FAST
Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
Pin Count :
20
Datasheets
N74F244DB,118
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers NXP Semiconductors N74F244DB,118 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:74F244, N74F244DB,118 pinout, N74F244DB,118 datasheet PDF, N74F244DB,118 amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers NXP Semiconductors N74F244DB,118 ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NXP Semiconductors N74F244DB,118
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers NXP Semiconductors N74F244DB,118 Overview
Introducing the robust N74F244DB,118 from NXP Semiconductors, a pivotal component in the Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers category. Designed to ensure reliable signal integrity, this IC buffer offers non-inverting functionality with a wide operating voltage range up to 5.5V. Encased in a 20SSOP package, it combines durability with high-level performance, catering specifically to environments demanding high-speed data transmission and noise immunity. The N74F244DB,118 is ideal for applications requiring precise voltage buffering and signal isolation, which are critical in maintaining system integrity and performance.
N74F244DB,118 Features
The N74F244DB,118 features include a dual non-inverting buffer with a high drive capacity that enhances its ability to handle high-speed signals without degradation. Its 5.5V operating voltage and SSOP-20 package ensure compatibility with a variety of circuit designs, while providing a compact solution for space-constrained applications. Furthermore, the device offers improved signal integrity and reduced power dissipation, which is vital for maintaining the efficiency and reliability of electronic systems.