N74F194D,623
Mfr.Part #
N74F194D,623
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC SHIFT REGISTER 4BIT 16SOIC
Product Category :
Shift Registers
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Additional Feature :
HOLD MODE
Base Part Number :
74F194
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Bits per Element :
4
fmax-Min :
90 MHz
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e4
Family :
F/FAST
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Series :
74F
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Propagation Delay (tpd) :
8 ns
Logic Type :
Register, Bidirectional
Number of Terminations :
16
Output Type :
Push-Pull
Function :
Universal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Polarity :
TRUE
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
0°C~70°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Load Capacitance :
50pF
Datasheets
N74F194D,623
Introducing Shift Registers NXP Semiconductors N74F194D,623 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74F194, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Operating Temperature:0°C~70°C, N74F194D,623 pinout, N74F194D,623 datasheet PDF, N74F194D,623 amp .Beyond Shift Registers NXP Semiconductors N74F194D,623 ,we also offer SN74HCS165QBQBRQ1, NPIC6C596ADJ, SN74HC594DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.