N74F139N,602
Mfr.Part #
N74F139N,602
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DECODER/DEMUX 1X2:4 16DIP
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Polarity :
INVERTED
Circuit :
1 x 2:4
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Load Capacitance :
50pF
1 (Unlimited)
Propagation Delay (tpd) :
9 ns
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Terminations :
16
Voltage Supply Source :
Single Supply
JESD-30 Code :
R-PDIP-T16
e4
Type :
Decoder/Demultiplexer
Operating Temperature :
0°C~70°C
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
2
Mounting Type :
Through Hole
Series :
74F
Power Supplies :
5V
Base Part Number :
74F139
Packaging :
Tube
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
ECCN Code :
EAR99
Prop. Delay@Nom-Sup :
9 ns
Independent Circuits :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Supply Voltage :
5V
Datasheets
N74F139N,602
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F139N,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Circuit:1 x 2:4, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:16, Type:Decoder/Demultiplexer, Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:74F139, N74F139N,602 pinout, N74F139N,602 datasheet PDF, N74F139N,602 amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F139N,602 ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.