N6012ZD020
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N6012ZD020
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-200AF
Datasheet
Download
Description
SCR 200MV 11795A W46
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Product Category :
SCRs
Operating Temperature :
-40°C~140°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
300mA
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Box
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Off State (Max) :
100mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.45V
RoHS :
Details
Voltage - Off State :
200mV
Current - Hold (Ih) (Max) :
1A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
11795A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
6012A
Subcategory :
Thyristors
Supplier Device Package :
W46
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
SCR Type :
Standard Recovery
Product Type :
SCRs
Base Product Number :
N6012
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Series :
N
Brand :
IXYS
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
TO-200AF
IXYS
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
71500A @ 50Hz
Datasheets
N6012ZD020
Standard Recovery -40°C~140°C 1.45V-On State (Vtm) (Max) 100mA-Current - Off State (Max) TO-200AF Chassis Mount