N4340TE180
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N4340TE180
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-200AF
Datasheet
Download
Description
SCR 1.8KV 8545A W82
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
60500A @ 50Hz
SCR Type :
Standard Recovery
RoHS :
Details
Product Category :
SCRs
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8545A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
2.12V
Base Product Number :
N4340
Series :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Type :
SCRs
IXYS
Current - On State (It (AV)) (Max) :
4340A
Supplier Device Package :
W82
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Off State (Max) :
200mA
Voltage - Off State :
1.8kV
Subcategory :
Thyristors
Package / Case :
TO-200AF
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Hold (Ih) (Max) :
1A
Package :
Box
Brand :
IXYS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
300mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
N4340TE180
Standard Recovery -40°C~125°C 2.12V-On State (Vtm) (Max) 200mA-Current - Off State (Max) TO-200AF Chassis Mount