N3565HA180
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N3565HA180
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-200AF
Datasheet
Download
Description
SCR 1.8KV 7050A W79
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Supplier Device Package :
W79
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
7050A
Package / Case :
TO-200AF
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
50000A @ 50Hz
Base Product Number :
N3565
Current - Hold (Ih) (Max) :
1A
Subcategory :
Thyristors
Voltage - Off State :
1.8kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.2V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Type :
SCRs
RoHS :
Details
Mounting Type :
Chassis Mount
SCR Type :
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Box
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Current - Off State (Max) :
150mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product Category :
SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
300mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
3565A
IXYS
Series :
N
Brand :
IXYS
Datasheets
N3565HA180
Standard Recovery -40°C~125°C 1.2V-On State (Vtm) (Max) 150mA-Current - Off State (Max) TO-200AF Chassis Mount